Poradnik prezentowy dla Geeka — książki


Dawanie prezentów jest wspaniałe, jednak ich poszukiwanie już nie do końca ;) Jeżeli nie mamy tego szczęścia i ktoś nie trąbi od kilku miesięcy, o czym marzy, wybór może być trudny — tym bardziej, jeżeli to fan popkultury, a my akurat w temacie nie siedzimy.

Dlatego pomyślałam, że przybędę cała na biało i podzielę się swoimi pomysłami na prezenty dla geeków. Przed Wami część pierwsza dwuczęściowego poradnika prezentowego.

W tekście znajdują się linki afiliacyjne.

KSIĄŻKI

Uważam, że książki to jedne z fajniejszych prezentów — o ile oczywiście orientujemy się, co kto lubi i jakie książki chce przeczytać. Prostym sposobem, żeby to sprawdzić, jest dowiedzenie się, czy osoba obdarowywana prowadzi regularnie statystyki na Lubimy Czytać lub Goodreads (tylko ostrzegam — gdy zobaczycie listę książek do przeczytania, możecie się złapać za głowę!).


KSIĄŻKA DLA KINOMANA

Dla kinomanów polecam „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej". Kasia Czajka-Kominiarczuk (znana z bloga Zwierz Popkulturalny) bardzo lekko, ale przede wszystkim rzetelnie, opisuje kulisy rozdawania tych nagród, przytaczając także ich historię.

Wielki romantyzm największej nagrody na świecie rozbija się o ogromną machinę marketingu, PR-u i tego, co w ogóle się opłaca. Fragment, który mnie najbardziej zszokował, mówił o tym, że akademia wcale nie ogląda wszystkich nominowanych filmów. Jeżeli jakiś jest trudno dostępny, to no cóż, nikt nie biegnie go szukać.

Fani mody Oscarowej również znajdą tam coś dla siebie — Kasia opowiada o kulisach pięknego wyglądu aktorek i aktorów w ten wyjątkowy wieczór.

UWAGA: Książka Oscary ma wznowione wydanie — tutaj znajdziecie je w formie ebooka: Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej.Wydanie rozszerzone.



KSIĄŻKI DLA FANÓW FANTASTYKI

Jeżeli szukacie dobrej, ale mało znanej fantastyki, mam dla Was dwie świetne propozycje.

Pierwsza z nich to Trylogia Kruczych Pierścieni — tom pierwszy to „Dziecko Odyna". Trylogia ta wyróżnia się poprzez niezwykły świat, jaki kreuje Siri Peterson.

Prowadzi nas w miejsce, które jest zupełnie obce dla tego, co znamy w fantastyce, a równocześnie mocno inspirowane wierzeniami Skandynawskimi, co widać już po tytule części pierwszej. Sama wsiąkłam w ten świat bardzo mocno, a autorka z każdym kolejnym tomem potrafiła mnie zaskoczyć. Było to jak objawienie, gdy już myślałam, że w fantastyce nie trafię na nic interesującego.



Drugą moją propozycją fantasy, jest znów trylogia, która zaskoczyła mnie równie mocno jak Krucze Pierścienie. A mowa o „Pękniętej Ziemi” N.K. Jemisin — całość rozpoczyna tom „Piąta pora roku".

Pęknięta Ziemia opowiada o świecie zupełnie innym od naszego, w którym od czasu do czasu pojawia się Piąta Pora Roku, która doszczętnie niszczy miasta i wioski. Niewiele jest miejsc, które potrafią ją przetrwać, a już na pewno nie są w stanie zrobić tego ludzie samotni, dlatego bycie częścią wspólnoty jest niezwykle istotne. Mamy tu także niezwykłe zdolności magiczne, które na samym początku mogą się wydawać skomplikowane, ale dość szybko robi się jasne, jak działają.

Jednak to nie koniec wspaniałości — Jemisin świetnie prowadzi sposób narracji, który z jednej strony podpowiada nam, o co może chodzić, ale niczego nie mówi wprost. Rozwiązywanie tajemnic tego świata to sama przyjemność.



KSIĄŻKI DLA POTTER-MANIAKÓW

Mogłoby się wydawać dziwne — po co fanom Harry'ego Pottera kupować te same książki? No cóż, jako Potterhead wiem, jak reaguję na samo hasło: pięknie ilustrowane nowe wydanie Harry'ego. I nie ma się co dziwić, książki wyglądają naprawdę cudownie i myślę, że ucieszą każdego obecnego fana Młodego Czarodzieja, ale są także doskonałym prezentem dla tych, których miłością do Pottera chcemy zarazić. Obecnie w wersji ilustrowanej wydane są cztery tomy Harry'ego: Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu oraz Czara Ognia.



KSIĄŻKI DLA FRIENDS-MANIAKÓW

To jedyna książka w zestawieniu, jakiej jeszcze nie przeczytałam, ale polecą ją z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że jestem wielka fanką Przyjaciół i sama myśl o zakupie tej pozycji, wprawia mnie w ekscytację. Jestem więc przekonana, że każdy fan przyjaciół bardzo się nią podjara.

Drugim powodem są jej doskonałe recenzje. Książka jest chwalona w wielu niezależnych od siebie miejscach, przez fanów serialu — co przekonuje mnie, że to pozycja warta uwagi. Jeżeli więc macie w swoim gronie osobę, która mówi do was cytatami z serialu i regularnie do niego wraca, koniecznie obdarujcie ją pozycją "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie".


To tyle w części pierwszej — mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie :) Za tydzień wrócę do Was z propozycjami gier planszowych, które miałam okazję przetestować oraz świetnymi ubraniami dla Geeków :)

SPRAWDŹ: FANDOMOWE UBRANIA I GRY PLANSZOWE

Linki, które są w tekście pogrubione, to linki afiliacyjne. Co to oznacza? Dla Was nic się nie zmienia — natomiast jeżeli zdecydujecie się na zakup z takiego linku, Ceneo podzieli się ze mną częścią swojej prowizji. Dzięki temu Bałagan sam zarobi na swoje utrzymanie :)